# Number Series Practice Set 3

5 Steps - 3 Clicks

# Number Series Practice Set 3

### Introduction

Number Series is one of the important topic in the Quantitative Aptitude section. Number Series is the arrangement of numbers in a certain order where some numbers are wrongly kept or some numbers are missing from that series. So accurate series are to be found. Number Series in competitive exams are divided into two. One is missing series and the other is the wrong series. A number series is given in which a number is wrongly placed in the wrong series. Candidates are asked to identify that particular wrong number. A number series in which a specific number is missing is the missing series. Candidates have to identify the missing number. The article Number Series Practice Set 3 lists important Number series practice questions for competitive exams like RRB ALP/Technical Exams/Junior Engineer Recruitment Exams, SSC, IBPS PO Exams and etc.

### Quiz

Q1. 5, 12, ?, 41, 87, 214

A. 19
B. 35
C. 22
D. 26

Explanation:
5 + 7 = 12

12 + (7 + 3 = 10) = 22

22 + (10 + 9 = 19) = 41

41 + (19 + 27 = 46) = 87

87 + (46 + 81 = 127) = 214

Q2. 14, ?, 13, 17.5, 21.75

A. 10
B. 12
C. 12.5
D. 13.25

Explanation:
$$\frac {14}{2} + 5$$ = 12

$$\frac {12}{2} + 7$$ = 13

$$\frac {13}{2} + 11$$ = 17.5

$$\frac {17.5}{2} + 13$$ = 21.75

Q3. 15, 5, 4.5, 5.8.7.9, ?

A. 9.6
B. 11.42
C. 12.23
D. 10.74

Explanation:
$$15 \times 0.2 + 2$$ = 5

$$5 \times 0.3 + 3$$ = 4.5

$$4.5 \times 0.4 + 4$$ = 5.8

$$5.8 \times 0.5 + 5$$ = 7.9

$$7.9 \times 0.6 + 6$$ = 10.74

Q4. 107, 106, 52, 16.3 , ?

A. 3.075
B. 2.625
C. 1.916
D. 0.416

Explanation:
$$107 – \frac {1}{1}$$ = 106

$$106 – \frac {2}{2}$$ = 52

$$52 – \frac {3}{3}$$ = 16.3

$$16.3 – \frac {4}{4}$$ = 3.075

Q5. 29, ?, 79, 131, 201

A. 61
B. 76
C. 37
D. 45

Explanation:

$$29 + (18 \times 1 – 2)$$ = 29 + 16 = 45

$$45 + (18 \times 2 – 2)$$ = 45 + 34 = 79

$$79 + (18 \times 3 – 2)$$ = 79 + 52 = 131

$$131 + (18 \times 4 – 2)$$ = 131 + 70 = 201

Q1. ?, 6, 10.5, 23, 60

A. 7
B. 5
C. 4
D. 6

Explanation:
$$9 \times 0.5 + 0.5$$ = 5

$$5 \times 1 + 1$$ = 6

$$6 \times 1.5 + 1.5$$ = 10.5

$$10.5 \times 2 + 2$$ = 23

$$23 \times 2.5 + 2.5$$ = 60

Q2. 211, 90, 171, 122, 147, 138, ?

A. 152
B. 176
C. 139
D. 180

Explanation:
$$211 – {11}^{2}$$ = 90

$$90 + {9}^{2}$$ = 171

$$171 – {7}^{2}$$ = 122

$$122 + {5}^{2}$$ = 147

$$147 – {3}^{2}$$ = 138

$$138 + {1}^{2}$$ = 139

Q3. 1256, 318, ?, 163, 328, 86

A. 338
B. 836
C. 368
D. 638

Explanation:
$$\frac {1256}{4}$$ = 314 + 4 = 318

$$318 \times 2$$ = 636 + 2 = 638

$$\frac {638}{4}$$ = 159 + 4 = 163

$$163 \times 2$$ = 326 + 2 = 328

$$\frac {328}{4}$$ = 82 + 4 = 86

Q4. 37, 54, 88, ?, 207

A. 139
B. 213
C. 193
D. 391

Explanation:
37 + 17 = 54

$$54 + 2 \times 17$$ = 88

$$88 + 3 \times 17$$ = 139

$$139 + 4 \times 17$$ = 207

Q5. 13, 29, 48, 70, 95, ?

A. 132
B. 121
C. 113
D. 123

Explanation:
13 + (9 + 7) = 29

29 + (9 + 10) = 48

48 + (9 + 13) =70

70 + (9 + 16) = 95

95 + (9 + 19) = 123

Q1. 2, 3, 6, 14, ?, 115.5

A. 52.5
B. 47.5
C. 67.5
D. 37.5

Explanation:
$$2 \times 1 + 1$$ = 3

$$3 \times 1.5 + 1.5$$ = 6

$$6 \times 2 + 2$$ = 14

$$14 \times 2.5 + 2.5$$ = 37.5

$$37.5 \times 3 + 3$$ = 115.5

Q2. 12 13 28 85 ? 1711

A. 354
B. 342
C. 294
D. 234

Explanation:
$$12 \times 1 – 1 + 2$$ = 13

$$13 \times 2 – 2 + 4$$ = 28

$$28 \times 3 – 1 + 2$$ = 85

$$85 \times 4 – 2 + 4$$ = 342

$$342 \times 5 – 1 + 2$$ = 1711

Q3. 3, 5, 10, ?, 92, 349

A. 38
B. 27
C. 56
D. 44

Explanation:
3 + 1² + 1 = 5

5 + 2² + 1 = 10

10 + 4² + 1 = 27

Q4. 5, 8, 15, 37, ?, 309.5

A. 99.5
B. 97.5
C. 94.5
D. 98.5

Explanation:
$$5 \times 1 + 2 + 1$$ = 8

$$8 \times 1.5 + 4 – 1$$ = 15

$$15 \times 2 + 6 + 1$$ = 37

$$37 \times 2.5 + 8 – 1$$ = 99.5

$$99.5 \times 3 + 10 + 1$$ = 309.5

Q5. 3, ?, 13, 39, 87, 169

A. 9
B. 5
C. 6
D. 7

Explanation:
3 + 1² + 1= 5

5 + 3² – 1= 13

13 + 5² + 1= 39….

### Exams

Competitive Exams – College Entrance Exams
Diploma NITC New Delhi
PG GATE 2020

Competitive Exams – Recent Job Notifications
Category
Banking SSC Railway
Defence Police Insurance

### SP Quiz

Competitive Exams – Practice Sets
Category Quiz
Quant Aptitude Permutation and Combination
Spotting Errors
Mensuration
Reasoning Ability Direction Sense
Insurance Awareness Insurance Awareness

### GK

General Knowledge for Competitive Examinations
Topic Name of the Article
GK – World Leading Countries of Mineral Production

World Largest Peninsulas

GK – India Niti Aayog Objectives for India 2022- 2023

Female Labour Force

GK – Abbreviations Indian Financial Institutions

Finance Abbreviations

GK – Banking & Insurance Banking History – Key Points

Banking Types

GK – Science & Technology Physical Quantities

Chemistry Terminology